Bridging Subjects

We would like to take this opportunity to let you know about our programme for current Year 11 students called Bridging Weeks. The aim of this programme is to ease the gap from GCSEs to A Levels/L3 courses, as well as enable students to gain valuable skills and knowledge in order to support them in their post 16 studies.

Week 1 – Monday 2nd July till Friday 6th July – Induction Week

Monday 2nd July

Stepping Up Workshops (Morning 8:45am)

To equip them with a range of advanced study and time management techniques.
To employ creative thinking strategies and learn to value their own ideas and most.
To become active and independent learners.
This programme will enable students to make a smooth transition from key stage 4 to key stage 5.

Tuesday 4th July

Aldershot Barracks Ministry of Defence (Morning 8:45am)
Team Building
Leadership Skills
Visit to the Museum

Wednesday 4th July

Prom – Hallmark Hotel 7:00pm till 11:45pm
007 Theme


Week 2 – Monday 10th July till Friday 14th July

Drop in Sessions Timetable

Please click on the subject box to gain further information about the drop in sessions for your desired subject.

A Level

Subject

Teacher

Room

Session 1

Session 2

AAT Accounting

Mr Atkins

W208

Monday 9th

1:35pm-3:15pm

Thursday 12th

10:30am-12:10pm

Art – Fine Art

Miss Cove / Miss Clayton

Art 2

Monday 9th

10:30am-12:10pm

Wednesday 10th

1:35pm-3:15pm

Art – Photography Mr Rodbourne Art 1

Wednesday 11th

8:30am-10:10am

Thursday 12th

10:30am-12:10pm

Biology

Mr Houghton

P201

Monday 9th

8:30am-10:10am

Tuesday 10th

8:30am-10:10am

Business Studies

Mrs Jackson

P104

Monday 9th

1:35pm-3:15pm

Tuesday 10th

8:30am-10:10am

Chemistry

Mrs Weston / Mr Atter

T101

Monday 9th

1:35pm-3:15pm

Tuesday 10th

8:30am-10:10am

Drama

Mr Shiels

Drama Studio

Tuesday 10th

1:35pm-3:15pm

Wednesday 11th

1:35pm-3:15pm

English Literature

Miss Potter

Mixed Rooms

Monday 10th - P124

10:30am-12:10pm

Friday 13th - W201

10:30am-12:10pm

Extended Project Qualification

Mr O’Donnell

W221

Tuesday 10th

10:30am-12:10pm

Thursday 12th

10:30am-12:10pm

Geography

Mr Humphreys

Mixed Rooms

Tuesday 10th

8:30am-10:10am

Friday 13th

1:35pm-3:15pm

History Ms Thornton W114

Monday 9th

10:30am-12:10pm

Tuesday 10th

1:35pm-3:15pm

Mathematics

Mr Wocial

T115

Tuesday 10th

8:30am-10:10am

Thursday 12th

8:30am-10:10am

PE

Mr Griffith / Miss Mills

Mixed Rooms

Tuesday 10th

1:35pm-3:15pm

Friday 13th

8:30am-10:10am

Physics

Miss Carter / Miss Alam

Mixed Rooms

Tuesday 10th - T107

10:30am-12:10pm

Friday 13th - T104

1:35pm-3:15pm

Psychology

Miss Patsides

W024

Tuesday 10th

8:30am-10:10am

Wednesday 11th

1:35pm-3:15pm

Further Mathematics

Mr Wocial

T115

Friday 13th

8:30am-10:10am

 

 

BTEC Level 3

Subject

Teacher

Room

Session 1

Session 2

Business Studies

Mrs Jackson
Mr Atkins

Mixed Rooms

Wednesday 11th - P104

10:30am-12:10pm

Friday 13th - W208

10:30am-12:10pm

Creative Media IT

Mr Agyeman

P121

Tuesday 10th

8:30am-10:10am

Friday 13th

1:35pm-2:20pm

Health & Social Care

Miss Perry

W117

Thursday 12th

8:30am-10:10am

Friday 13th

8:30am-10:10am

Hospitality & Catering

Miss Djemil

Food Tech

Thursday 12th

10:30am-11:20am

Friday 13th

8:30am-10:10am

ICT

Ms Walsh

T235

Monday 9th

1:35pm-2:20pm

Thursday 12th

10:30am-11:20am

Computer Science

Mr Aka

P123

Monday 9th

1:35pm-2:20pm

Tuesday 10th

1:35pm-2:20pm

Public Services

Miss Procter

Mixed Rooms

Monday 9th

10:30am-11:20am

Wednesday 11th

10:30am-11:20am

Sport Fitness

Mr Knott

P121

Wednesday 11th

8:30am-10:10am

Thursday 12th

10:30am-11:20am

Travel & Tourism

Mrs Theophilus

T216

Monday 9th

1:35pm-2:20pm

Friday 13th

8:30am-10:10am